понедельник, 2 ноября 2015 г.

Конспект уроку

Конспект уроку
9 клас                                           №                                   Дата
Давня література XI-XIV ст. Перекладна література. 
Біблія – Книга Книг
Мета:
навчальна: ознайомити учнів давньою літературою XI-XVIII ст., та її розвитком, визначити роль Біблії в житті українського народу, розкрити загальну характеристику Біблії як Книги Книг;
розвивальна: розвивати культуру зв’язного мовлення, критичного мислення, пам’ять;
виховна: виховувати повагу та любов до літератур інших народів, зокрема Стародавнього Сходу, як одну нерозривно важливої частини української культури.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи й прийоми: робота з епіграфом, кросоврорд, бесіда за запитаннями, вступне слово вчителя, художня розповідь, робота з підручником, бліц-опитування, робота в групах, гра «Вірю – не вірю», слово вчителя, незакінчене речення.
Обладнання: підручник з української літератури, Біблія, картини Мікеланджело (фреска «Страшний суд», статуя «Мойсей»), «Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі.
Міжпредметні зв’язки: історія України, образотворче мистецтво.
ТЛ: давня література
Література до уроку:
1. Білоус П. В. Історія української літератури ХІ – ХVІІІ ст.: Навчальний посібник. / Петро Білоус – К.: ВЦ «Академія», 2009. – 424 с.
2. Куценко Л. Час вчитися любити : Біблія на уроках літератури : Навч. посібник / Леонід Куценко – Кіровоград : Степова Еллада, 1999 . – 55 с.
Епіграф.   «Біблія - це найкращий дар, даний Богом людині. Через цю книгу Спаситель світу повідомив всі блага. Без неї ми не могли б розпізнати правду від брехні» (Президент Америки Аврам Лінкольн)
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми й мети уроку.
2. Робота з епіграфом.
3. Кросворд.
1) Хто створив світ?
2) Як звати українського святого, сина князя Володимира, який був убитий своїм братом Борисом?
3)  Паплюження, зневажання бога, віри або взагалі того, що належить до релігії.
4) «Отче наш» – …..
5) Як звали земну матір Ісуса Христа?
6) Хто явився Богородиці і сповістив, що вона чекає на дитину?
                        Б О Г
                  Г Л І Б
                      Б О Г О Х У Л Ь С Т В О
               М О Л И Т В А
         М  А  Р  І Я
                      Я Н Г О Л
II. Актуалізація ЗУН
1. Бесіда за запитаннями
1) Що для вас книга?
2) Чому книгу вважають джерелом знань?
3) Чи вивчали ви щось із давньої літератури у попередніх класах? (Так, «Слово о полку Ігоревім)
4) Що саме ви знаєте про цю пам’ятку? (Героїчна поема кінця XII ст, відкрив оригінал твору Олексій Мусін-Пушкін, але сам оригінал не зберігся)
5) Пригадайте історію хрещення Русі? Як цю подію сприйняв український народ?
6) Яка різниця між християнством і язичництвом?
7) Як ви ставитеся до релігії?
8) Що ви знаєте про Біблію?
III. Формування нових знань і способів дії
1. Вступне слово вчителя.
Давня українська література охоплює період з XI-XIV ст. Письменники цього періоду охоплювали найважливіші події своєї епохи і втілювали їх у своїх творах. Імена деяких творців цього часу залишилися невідомими, хоча більшість все-таки нам знайомі. Усі вони зробили вагомий вклад в розвиток української літератури.
2. Художня розповідь.
Давня література – це література, яка охоплює період з XI-XVIII ст., яка писалася різними мовами.
До найдавніших датованих пам’яток української книжності належать:
1) Остромирове Євангеліє, переписане київським дияконом Григорієм для новгородського боярина Остромира у 1056—1057 рр. Тут письмово відтворено старослов’янською (староболгарською) мовою Євангеліє від Іоанна;
2) Ізборник (збірник) Святослава 1073 року («Збірник від багатьох отців: виклади незрозумілих слів у Євангелії й Апостолі та в інших книгах, складені коротко на пам’ять і на готову відповідь»), який є своєрідним підручником християнської візантійської ученості. Існує гіпотеза, що він був привезений із Болгарії, де його переклали із грецької мови, і подарований чернігівському князю Святославу Ярославичу;
3)  Ізборник (збірник) Святослава 1076 року, який також має болгарське походження і містить матеріали релігійно-дидактичного характеру (короткі виклади Святого Письма, молитви, повчання, афоризми, церковні правила тощо).
Ці писемні пам’ятки засвідчують зародження української літератури приблизно в середині ХІ ст.
Періодизація давньої української літератури:
І період – доба монументального стилю, що охоплює ХІ-ХІІ ст.. Традиційно у підручниках ця епоха називається періодом Київської Русі. Вона принесла українській літературі такі визначні пам’ятки, як «Повість минулих літ», «Повчання дітям» Володимира Мономаха.
ІІ період – ХІІІ-сер. ХV ст. Літературна творчість побутувала в жанрах, зафіксованих ще в попередню епоху, проте відбувалося їх олітературнення. Продовжує побутувати літописання Київський літопис. Це був час також рукописних збірників, які вбирали в себе пам’ятки Київської Русі-України, зберігаючи їх від знищення. До цього періоду належить Києво-Печерський патерик, «Слово о полку Ігоревім».
ІІІ період – український ренесанс (сер.ХV – кін. ХVІ ст.). Впроваджується латиномовна та польськомовна література, виходять перші друковані книжки. Представниками були Ю.Дрогобич, П.Русин, Себастіан Кльонович, П. Скарга. Їх творчість визначала культурну переорієнтацію України на Європу і сприяла її виходові з консервативної ізольованості. Більшість літературознавців відносять до цього періоду і деякі зразки полемічної прози;
ІV період – українське бароко (кін. ХVІ – ХVІІІ ст.). У цей час спостерігається культурний спалах, який приніс в українську літературу багато нового, наприклад, шкільну драму, україномовні вірші, модифікуються традиційні жанри – ораторська проза та літописання. Невід’ємною сторінкою українського бароко була творчість Г.Сковороди.
Давній українській літературі властиві жанри: літописи, повчання, слова та ін.
3. Робота з підручником (запис того чого не сказав учитель)
4. Бліц-опитування
1) Що таке давня українська література.
2) Який період вона охоплює?
3) Із скількох періодів вона складається?
4) У якому періоді відбувся культурний спалах?
5) Які жанри відносяться до цього періоду літератури?
6) Які найдавніші пам’ятки цього періоду ви знаєте?
5. Художня розповідь
Біблія (грецьк. – книги) – священна книга іудаїзму та християнства. Відповідно іудеї сповідують Старий Заповіт, а християни – Новий і Старий Заповіт. Але протягом уроку ми її розглядатимемо як найдавнішу літературну пам’ятку. (Показ Біблії)
Біблія творилася протягом 1,500 років, починаючи з XII ст. до н.е. Вона писалася у різних місцях і в різний час, точна кількість авторів невідома. Створювалася вона 3 мовами: давньоєврейською, арамейською, грецькою.
На території України вона з’явилася із хрещенням Русі у 988 році. Спочатку поширювалася окремими книгами, найдавнішою пам’яткою є Остромирове Євангелія (1056-1067). У 1581 році з’являється Острозька Біблія, а повний текст Святого Письма з’явився у 1758 році в друкарні Києво-Печерської лаври.
Святе Письмо складається з 2 частин – Старого і Нового Заповіту. Старий Заповіт складається з 50 книг. Вона містить:
1. літописно-розповідні книги (Буття, Вихід та ін.);
2. художні книги (Псалтир, Пісня Пісень та ін.).
З літературного погляду найцікавішими з Біблії є фрагменти про створення світу за 7 днів, про появу перших людей (Адама та Єви), про Ноя та всесвітні потоп (ковчег), про Мойсея та виведення євреїв з Єгипту (блукання 40 років у пустелі).
Новий Заповіт складається з 4 Євангелій від Матвія, Марка, Луки, Іоана. У цій частині Біблії є також історичні твори, послання.
Новий Заповіт починається з народження Ісуса Христа. Далі розповідається про Його діяння, про смерть та воскресіння. Отже, в основі поділу Біблії лежить народження Спасителя. Завершується Книга Книг пророцтвом від Іоанна (Апокаліпсис), у якому розповідається, що на землі пануватиме Антихрист, але його влада триматиметься недовго, бо згодом прийде Боже царство, яке його переможе.
Хоча Біблія багата на різноманітні жанри, проте потрібно пам’ятати, що мова йде про головну книгу усіх християн. У кожній книзі закладено ідею спасіння душі через моральне самовдосконалення людини.
Чимало митців використовували біблійні образи, мотиви, сюжети у своїй діяльності. Так, наприклад, Мікеланджело (фреска «Страшний суд», статуя «Мойсей»), «Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі (показ фото картин цих шедеврів). В українській літературі також є чимало поетів та письменників, які у своїх творах відобразили що-небудь із Біблії, наприклад, Т. Шевченко «Ісаія. Глава 35», Франко «Мойсей», «Сікстинська Мадонна» та ін..
IV. Застосування знань і формування умінь.
1. Робота у групах (клас ділиться на 5 підгруп і кожна з них складає по 3 питання іншій команді стосовно Біблії, при цьому діти мають зазначити правильну відповідь на своє питання).
2. Гра «Вірю – не вірю»
1) Біблія складається з 2 частин. (Вірю).
2) Старий Заповіт сповідують іудеї та християни. (Не вірю)
3) Святе Письмо писали на 5 мовах. (Не вірю)
4) У 1581 році була надрукована Острозька Біблія. (Вірю)
5) Старий Заповіт містить літописно-розповідні та художні книги. (Вірю)
6) Найцікавішими фрагментами з Нового Заповіту є створення світу за 7 днів, поява перших людей, всесвітній потоп. (Не вірю)
7) Ідею спасіння душі закладено не у кожній книзі. (Не вірю)
8) В основі поділу Біблії на 2 частини лежить смерть Ісуса Христа. (Не вірю)
9) Т. Шевченко та І. Франко відтворювали із Святого Письма який-небудь фрагмент чи образ у творах (Вірю).
V. Підсумок урок
1. Слово вчителя
Протягом уроку ви дізналися про давню літературу, її розвиток. Ознайомилися із Біблією як із Книгою Книг. Отримали відомості про її структуру, про те що вона відтворювалася різними митцями у своїх шедеврах.
2. Незакінчене речення
1)  Я дізналася про…
2) Я отримала нові знання про…
3) Мені хотілося б почути про…
4) Мені сподобалося / не сподобалося ….
VI. Оцінювання.
VII. Домашнє завдання
1) Вивчити матеріал уроку. Законспектувати у зошит з книжки, те що не було сказано на уроці.
2) Знайти визначання понять літописи, повчання, слова.
3) Написати міні-твір на тему «Мій шлях самовдосконалення» (10-12 речень).

Комментариев нет:

Отправить комментарий